Prečo nemám prácu?!

Autor: Lucia Jandačková | 24.7.2015 o 10:58 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  2462x

Finančná kríza, aktuálna ekonomická situácia, vek, likvidácia pracovných miest, skrachované firmy, vzdelanie, neznalosť jazyka, dochádzanie do vzdialeného mesta...   Milión príčin, prečo prácu nemáte.

Akokoľvek sa Vám to bude zdať nezmyselné, nepohodlné a neviem aké, skutočnou príčinou toho, prečo ako absolvent, alebo hocikto iný dávno po škole, v staršom veku, či pred dôchodkom, nemáte prácu, ste len Vy sami.

Áno áno už počujem protesty typu, „ale u nás je najvyššia nezamestnanosť na Slovensku“, alebo som „starší/ staršia, mám krátko pred dôchodkom“, ja sa len tak nezamestnám“(ďalšie rôzne príčiny), „som absolvent, nemám pracovné skúsenosti“, alebo „bez ovládania cudzieho jazyka a bez titulu ma nikam nezoberú“, alebo „mám aj titul a ovládam aj cudzí jazyk(dva) a predsa nemám prácu, ktorá by ma uživila“, „ja na taký či onaký typ práce nie som“,  „v dnešnej dobe je ťažké  nájsť si prácu“ atď. atď. ... Rôzne dôvody prečo sa to nedá.

Áno verím, je to ťažké, no zároveň aj jednoduché(ako všetko) len si treba uvedomiť, že len a len Vy si môžete nájsť prácu, je len na Vás akú prácu budete mať a tiež iba od Vás závisí to, aké podmienky(koľko dostanete zaplatené, koľko času budete v práci tráviť , poprípade aké bonusy budete mať atď.) si vyjednáte.

V prvom rade, všetku zodpovednosť za to, či máte alebo nemáte prácu presuňte na seba.

Predsa Vy chcete prácu, nie niekto iný.

Dôležité však nie je len sa  zamestnať, teda mať „prácu“ ale úplne to najdôležitejšie – „príjem“.

Môžete mať rôzne motivácie prečo sa zamestnať(pracovať na TPP , dohodu, ako brigádnik, ako SZČO,  mať zmluvu o diele), respektíve nájsť si prácu, za ktorú Vás budú platiť, alebo Vás môžu rôzne veci „demotivovať“ (neviem si nájsť prácu, nemám na to kvalifikáciu, nechcem si nájsť prácu, neviem kde začať a rôzne ďalšie dôvody).

V prvom rade, potrebujete príjem, aby ste si mohli zabezpečiť nezávislosť, základné potreby, ako napríklad jedlo (potraviny a ich určitú kvalitu) zabezpečili si bývanie a jeho určitú kvalitu(väčší menší byt, hypotéka, prenájom, alebo budete bývať naďalej u rodičov, tiež elektrina, teplá voda a internet nie sú všade samozrejmosťou a stoja peniaze), peniaze potrebujete aj  na to, aby ste si kúpili sem tam nejaké oblečenie, išli do kina, či zažili iný kultúrny zážitok, posedeli s priateľmi,  niekoho na niečo pozvali, niečo si zaplatili, kúpili, urobili si radosť.

Jednoducho povedané, ak si chcete zabezpečiť určitú životnú úroveň,  potrebujete určitý príjem.

Ak chcete vyššiu životnú úroveň, potrebujete vyšší príjem.

Ak sa uskromníte a potrebujete mať len na „základ“ - zaplatiť si za bývanie jedlo poprípade cestu do práce, stačí Vám menší príjem.

Premýšľajte o tom.

Už viac krát som zdôraznila slovo “príjem“ nielen prácu.

Práce je veľa, môžete robiť bezodplatne milión činností, napríklad upratovať okolie  paneláku v ktorom bývate, či vykonávať napríklad dobrovoľnícku činnosť(čo je naozaj ušľachtilé, no neprináša Vám to príjem, čo si treba uvedomiť najmä ak ho nutne potrebujete) a budete "narobený" , no okrem dobrého pocitu nebudeme mať z takejto činnosti ani euro.

Tiež môžete pre niekoho pracovať a nemusí Vás vyplatiť, veľmi som sa pobavila keď som pri jednej ponuke na prácu našla benefit – „pravidelná výplata mzdy“, vidíte, že ani to, že si odvediete prácu a dostanete za ňu pravidelne zaplatenú dohodnutú čiastku aj keď ste na TPP(SZČO, dohodu) nie je všade samozrejmosťou.

Hľadajte si také pracovné miesto, kde dostanete aj zaplatené

Ľudia sa vo všeobecnosti dostávajú k príjmu tak, že za nejakú vykonanú prácu(činnosť), v určitom čase na konkrétnom mieste dostávajú  peniaze.

Všade na svete aj na tomto našom malom Slovensku je potrebné niečo vyrobiť, s niečím pomôcť, opraviť, doručiť, ľudia potrebujú niečo jesť, zdravotnú starostlivosť, potrebujú rôzne typy tovarov či služieb.

Vidíte tie príležitosti?

Ako to tak sledujem, v každom období sú „in“ určité povolania, jednoducho povedané v každom období iné "povolania"  zarábajú viac oproti ostatným, alebo májú určitú prestíž.

Niekedy nám tieto pracovné pozície poradia naši rodičia , známi, alebo spoločnosť ich vníma ako atraktívne - pracovnou náplňou, ale najmä zárobkom a rôznymi finančnými, či inými výhodami.

Aktuálne mám taký pocit, že sú to všetky managerské funkcie(v súkromnom, aj štátnom sektore), tiež byť právnikom, lekárom alebo všeobecne mať vysokú školu bolo považované za znamenie vedúce k nadpriemernému príjmu(čo tak môže a nemusí byť, závisí to od milión okolností, najmä od Vašej šikovnosti), tento názor sa však už mení, pretože trh práce nám dokazuje, že je to inak.

Spoločnosť nepotrebuje toľko lekárov, právnikov a „študovaných absolventov vysokých škôl", príležitosť vidím najmä v tradičných povolaniach, ktoré niekedy ako keby neboli "dosť dobré" a vyžadujú „len“ odborné stredoškolské vzdelanie: myslím tým napríklad kuchárov, čašníkov(tieto povolania vykonáva skoro každý bez priameho vzdelania oboru a potom to tak aj vyzerá), cukrárov,  mäsiarov(aj keď som „polovegetarián“ ocením ak je mäso od domácich výrobcov a v dobrej kvalite a keď sa "pán mäsiar" vyzná v tom čo robí), či obuvníkov(topánky vyrobené na mieru, sú na nezaplatenie, poprípade keď Vám za pár eur obuvník opraví Vaše obľúbené lodičky, je to služba na nezaplatenie), z inej oblasti napríklad kaderníčky, alebo iné napríklad remeselné povolania, maliari,  tesári, stolári, murári, záhradníci, opravári rôznych zariadení, zvárači, servisný technici, ...

(poznámka - Výhoda fyzicky náročných povolaní je, že  nebudete musieť míňať peniaze na fitnesko :D).

Len pre príklad, taká  cukrárka, ktorá robí torty, či zákusky na rôzne príležitosti môže zarobiť omnoho viac ako bežný asistent/asistentka, ktorá pracuje pre nejakú veľkú korporáciu, samozrejme, je to porovnanie z mojej vlastnej skúsenosti nechcem však generalizovať, ale je to príklad toho, že je dobré byť otvorený a vidieť rôzne príležitosti, možnosti zárobku a podnikania.

V remeselných povolaniach pravdepodobne nebudete pracovať na TPP, ale skôr na živnosť ako "Samostatne zárobkovo činná osoba" (v tomto prípade si však naštudujte všetky povinnosti z nej vyplývajúce), podstatné však je, že budete mať pravidelný príjem, teda ak budete mať zákazníkov a pravidelných platcov faktúr.

Neviažte sa nutne na obor, ktorý ste vyštudovali, buďte otvorení rôznym možnostiam(myslím tým oblasť práce ale aj typ pracovného pomeru) hľadajte oblasť v ktorej ste fakt dobrí, ktorá Vás baví, ste v nej profesionál (alebo chcete byť), alebo Vás niečím láka.

Aj z nejakého hobby nakoniec môže byť zdroj Vášho hlavného príjmu.

(poznámka - Vyššie spomínaná cukrárka je v skutočnosti vyštudovaná Magistra managmentu a výroba zákuskov a koláčikov na mieru ju pred tým než začala podnikať v tejto oblasti bavila a venovala sa jej vo voľnom čase)

Môžete to spraviť aj opačne, viete že chcete zarábať určitú sumu peňazí a to čo budete robiť je z časti druhoradé a postupne si danú prácu obľúbite.

Okrem vyššie spomenutých tradičných povolaní vznikajú stále nové profesie (súčasne niektoré staršie, už nepotrebné zanikajú), napríklad operátor call centra je ešte stále relatívne nové povolanie, alebo z iného súdka - fitness tréner, vizážistka, módny styleista, módny poradca, konzultant v rôznej oblasti, organizátor podujatí – svadieb, iných príležitostí, alebo všeobecne cateringové služby sa využívajú viac a viac, a mohla by som vymenovať ďalšie iné, novovzniknuté profesie.

Rozmýšľajte, „špekulujte“, hľadajte.

Nie je hanbou mať prácu, vykonávať nejakú akúkoľvek činnosť(teda vo všetkej počestnosti J) a nechať si za ňu zaplatiť.

Naopak  tváriť sa „nezávisle“,  „cool“,   „mimo systém“ , nemať „ani fuka“ a každú druhú pracovnú príležitosť ofrflať spôsobom „tse to je pod moju úroveň“, alebo „jáááj to sa ľahko hovorí, ale tu mi to nepôjde“ alebo 10 rokov od ukončenia školy(alebo od posledného zamestnania) čakať na svoj „dream job“ na úrade práce a byť závislým od príjmu niekoho iného môže byť pre Vaše okolie celkom „vtipné“.

 

Cestujte za prácou, alebo si vytvorte pracovné miesto tam, kde práve ste, nájdite príležitosť na niečom (samozrejme morálne a v rámci zákona) zarobiť.

Je milión spôsobov ako sa niečo nedá, nájdite len jeden, ako si prácu s príjmom nájdete, či vytvoríte.

Mimochodom čím skôr začnete vo svojom živote pracovať, respektíve čím skôr necháte svoje deti pracovať – zarábať, tým skôr sa naučíte(naučia) s peniazmi aj zaobchádzať.

Ak ste si aj našli prácu, no nie je to úplne ono, máte aspoň nejaký príjem, viete si čo to dovoliť, je to lepší pocit ako si od rodinného príslušníka (prípadne kamaráta) pýtať peniaze na „kredit“,  benzín, drankať peniaze za iným účelom.A popritom si predsa stále môžete hľadať inú prácu, rozmýšľať nad podnikaním (alebo iným príjmom), ale už nie ste ten čo sedí doma a nič nerobí.

Ak aj príjem v práci, v ktorej ste, nie je ideálny je lepšie mať xy eur mesačne, ako 0 eur, či mínus 300 eur každý mesiac. Tiež tým, že pracujete získavate skúsenosti, disciplínu, režim,  „musíte“ každé ráno vstať(keďže človek je od prírody lenivý tvor a veľa krát sa mu nechce), niečo urobiť, že jednoducho získate nejaké tie pracovné návyky(alebo ich nestratíte), ktoré ak budete mať zaužívané pomôžu Vám pri získaní vysnívanej práce, alebo pri vlastnom podnikaní.

 

Je leto, veľa pracovných miest je „dočasne dostupných“ a máte možnosť si aspoň ako brigádnik, či „part - timer“ vyskúšať vytúženú pracovnú - príjmovú pozíciu.

Poviete si, že práve toto ste hľadali, alebo naopak, že to nie je práca pre Vás, každopádne ste sa priblížili k tomu, aby ste si našli prácu – príjem, ktorý Vám vyhovuje a z chvíľkovej dočasnej brigády sa môže stať práca (príjem), ktorú ste už dlho dlho hľadali.

Možno bojujete s tým, že v posledných dňoch je už o 7:30 vonku 35 stupňov. Voda Vás láka a nechce sa Vám „trepať na pohovor“, hľadať si prácu, alebo do nej chodiť, no myslite na to, že práca = príjem a ten Vás neskôr keď budú teploty klesať v peňaženke "zahreje".

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?